DNS چیست | با سرویس DNS (دی ان اس) و نحوه عملکرد آن

DNS چیست با سرویس DNS (دی ان اس) و نحوه عملکرد آن

آشنایی با دی ان اس

همانطور که می دانید اینترنت با استفاده از آدرس های IP کار می کند. بنابراین برای دسترسی به یک وب سایت ، باید به سرور IP آن برویم. DNS دقیقاً همین کار را برای ما انجام می دهد. سیستم dns فرآیندی شناخته شده در زمینه اینترنت است که در این مقاله قصد معرفی و بررسی آن را داریم. اگر می خواهید بدانید سرویس dns چیست و چگونه کار می کند ، برای ادامه این مقاله با ما همراه باشید. شرکت هاریکا سئو در زمینه سئو کار تضمینی در خدمت شما عزیزان میباشد.

dns چیست؟

dns چیست؟ یک سیستم نامگذاری سلسله مراتبی و غیرمتمرکز برای رایانه ها و سایر منابع متصل به اینترنت است. هنگام ایجاد یک وب سایت ، باید نامی را مشخص کنید که به سایت شما اشاره کند تا دامنه خود را ثبت کند. این نام با کمک DNS به IP تبدیل شده و در فضای اینترنت شناخته می شود.

در بیشتر موارد ، این تنظیمات توسط میزبان ها و ثبت نام دامنه انجام می شود. اما عملکرد dns چیست؟ در یک تعریف کلی ، عملکرد dns ترجمه اسامی به IP است.

حال که با مفهوم DNS آشنا شدیم و دانستیم که dns چیست ، به سراغ Dns Server می رویم.

DNS چیست

Dns سرور چیست؟

Dns سرور چیست؟ برای اینکه یک دامنه به یک وب سایت اشاره کند ، ابتدا باید به سرور dns اضافه شود. اما وظیفه سرور dns چیست؟ dns Server یک پایگاه داده بزرگ است که شامل مجموعه ای از دامنه ها و IP های مرتبط است. معمولاً سرورهای dns زیادی در سازمان ها و شرکت های میزبان وجود دارند که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

بنابراین کافی است شرکت میزبان نام دامنه شما را به سرور dns اضافه کند تا در مدت زمان کوتاهی با سایر DNS های دنیا هماهنگ شود.

وظیفه dns چیست؟

وظیفه dns چیست؟ وظیفه DNS تبدیل دامنه هایی مانند Google.com به IP است. در این روش یافتن رایانه در شبکه از طریق IP انجام می شود. هر دامنه دارای یک یا چند سرور با نام دامنه است که درخواست های آنها را پردازش می کند و مدیریت سوابق پایگاه داده dns به عهده شخص ، گروه یا نرم افزار است. پاسخ به این درخواست ها نیز باید همزمان با به روزرسانی اطلاعات پایگاه داده و با توجه به تغییرات دامنه یا براساس ثبت دامنه های جدید انجام شود. بنابراین می توان گفت DNS یک پایگاه داده توزیع شده است.

مراحل کار dns چیست

مراحل کار dns چیست؟

درخواست اطلاعات

ابتدا نام دامنه را در مرورگر وب خود وارد می کنید. اولین مکانی که کامپیوتر شما جستجو می کند حافظه پنهان است. این حافظه پنهان حاوی اطلاعاتی درباره جدیدترین وب سایتهایی است که بازدید کرده اید. اگر سیستم شما نتواند پاسخ را در حافظه پنهان محلی پیدا کند ، جستجوی DNS برای یافتن پاسخ انجام می شود. DNS در اینجا به عنوان یک واسطه عمل می کند.

پرسش از سرورهای DNS بازگشتی

اگر اطلاعات در حافظه محلی ذخیره نشده باشد. رایانه شما سرورهای dns بازگشتی را جستجو می کند. آنها جستجوی DNS را برای شما انجام می دهند. سرورهای پاسخ دهنده دارای حافظه کش خود را دارند. بنابراین فرایند جستجو در اینجا پایان می یابد و اطلاعات به کاربر برمی گردد.

پرسش از سرورهای نام اصلی

اگر سرورها نتوانند پاسخ شما را پیدا کنند ، سرورها نام اصلی را جستجو می کنند. سرور نام به سوالات پرسش درباره نام دامنه پاسخ می دهد. البته لازم به ذکر است که سرورهای نام اصلی پاسخ سوالات را نمی دانند ، اما می توانند جستجو را به کسی هدایت کنند که می داند جواب سوالات را از کجا می توان یافت.

پرسش از سرورهای نام TLD

سرورهای TLD به قسمت اول درخواست ما نگاه می‌کنند. آن‌ها از سمت راست دامنه به سمت چپ شروع به خواندن کرده و جستجوی ما را به سمت سرورهای نام پسوند دامنه سطح اول (TLD) هدایت می‌کنند. هر دامنه سطح اول (TLD) مانندCom ، org و us. مجموعه‌ای از سرورهای نام مخصوص به خود را دارند که مانند یک مسئول پذیرش برای هر TLD عمل می‌کند. هرچند که این سرورها اطلاعات مورد نیاز ما را ندارند، اما به طور مستقیم ما را به سرورهای حاوی اطلاعات ارجاع می‌دهند.

پرسش از سرورهای DNS معتبر

سرورهای نام TLD به قسمت بعدی درخواست ما نگاه می کنند. جستجوی ما را مستقیماً به سرورهای نام دامنه خاص هدایت می کنند. این سرورها مسئول اطلاعات هر دامنه خاص هستند و در سوابق DNS ذخیره می شوند.

سرورهای معتبر DNS سوابق نام دامنه مورد نیاز برای وضوح DNS را نگهداری می کنند. این سوابق معمولاً توسط مالک دامنه یا یک مدیر فنی در پرونده ای نگهداری می شوند.

بازیابی رکورد Record Retrieval

سرورهای نام پاسخ دهنده از نام دامنه A Record برای سرورهای نام معتبر سوال می کنند و این رکورد را در حافظه نهان محلی ذخیره می کنند. اگر کسی سوابق میزبانی سایت را درخواست کند. سرورهای نامی برگشتی پاسخ می دهند و نیازی به اجرای فرآیند جستجو نیست.

همه سوابق دارای مقداری به نام زمان زنده یا (TTL) هستند که مانند تاریخ انقضا عمل می کند. پس از مدتی ، سرورهای نامی برگشتی باید برای اطمینان از به روز نبودن این سوابق ، نسخه جدیدی را درخواست کنند.

دریافت پاسخ

سرور بازگشتی A Record را با پاسخ موجود در آن به کامپیوتر شما برمی گرداند. رایانه شما رکورد خود را در حافظه پنهان ذخیره می کند و آدرس IP رکورد را می خواند. سپس این اطلاعات را به مرورگر منتقل می کند. سپس مرورگر ارتباطی با وب سرور ایجاد کرده و شروع به دریافت اطلاعات وب سایت می کند. این روند را کامل می کند.

خطای dns چیست؟

خطای dns چیست؟ در قسمت قبلی با مراحل کار DNS آشنا شدیم. در این قسمت می خواهیم در مورد خطای DNS صحبت کنیم.

خطای DNS یکی از رایج ترین خطاهایی است که از دسترسی کاربران به وب سایت های مختلف و همچنین قطع ارتباط اینترنت جلوگیری می کند. هنگام عیب یابی مشکلات شبکه ، تنها پاسخی که دریافت می کنیم پاسخ ندادن سرور است.

وقتی سرور dns خراب می شود و شما یک URL وارد می کنید. رایانه نمی تواند آدرس IP آن URL را وارد کند. زیرا سیستم نمی داند چگونه به Google دسترسی پیدا کند. در این حالت با پیام خطای DNS روبرو خواهید شد.

این خطاها به دلایل مختلفی از جمله نصب برنامه های آنتی ویروس ، مشکلات روتر ، خرابی درایور ، مشکلات ارائه دهنده خدمات DNS و غیره رخ می دهد.

تغییر dns چیست و چرا لازم است؟

تغییر dns چیست اما تغییر dns یکی از کارهایی است که باید انجام دهید. در این بخش ، ما در مورد لزوم تغییر DNS صحبت خواهیم کرد.

اگر هنوز dns خود را تغییر نداده اید. باید بگوییم که شما از dns پیش فرض ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) خود استفاده می کنید. که البته اشکالاتی نیز دارد. اولین اشکال DNS پیش فرض ، توانایی ضبط ، نظارت و تجزیه و تحلیل تمام فعالیت های اینترنتی شما است.

دومین عیب DNS پیش فرض سرعت پاسخگویی پایین است که علی رغم پهنای باند بالا ، می تواند باعث تاخیر در بارگیری صفحات و اجرای برنامه های اینترنتی شود. بنابراین ، باید تأکید کنیم که استفاده از dns پیش فرض ISP هیچ مزیتی ندارد و با تغییر آن می توانید از مزایایی مانند حریم خصوصی محافظت شده و سرعت پاسخ بهتر بهره مند شوید.

در گذشته ، محبوب ترین سرویس dns جایگزین به گوگل تعلق داشت. اگر کسی مایل به استفاده از dns پیش فرض ISP خود نبود ، به گوگل مراجعه می کرد. اما امروزه تعداد زیادی dns رایگان با مزایای بیشتر وجود دارد. به عنوان مثال ، این dns می تواند از بارگیری لینک های اسپم جلوگیری کند یا از بارگذاری محتوای پورنوگرافی جلوگیری کند. دسته های دیگر با مسدود کردن URL های مخرب و صفحات وب از آلوده شدن سیستم شما جلوگیری می کنند. در اینجا برخی از بهترین خدمات کاملا رایگان dns آورده شده است.

سرویس‌های پیشنهادی DNS

سرویس‌های پیشنهادی DNS

Cloudflare DNS

سرویس Cloudflare DNS نتیجه همکاری Cloudflare با APNIC است. بارزترین ویژگی این سرویس سرعت بالای آن است که طبق گفته DNSPerf ، در حال حاضر سریعترین DNS در جهان است. این سرویس می تواند سرعت پاسخگویی ارتباطات اینترنتی شما را به طرز چشمگیری تسریع کرده و از حریم خصوصی شما نیز محافظت کند.

CleanBrowsing

سرویس Cleanrowsing دارای 3 سطح است. سطح 1 یا Security Filter ، هر دو سرعت پاسخ اتصال اینترنت شما را افزایش می دهد. از سیستم شما در برابر بدافزار و وب سایت های مخرب محافظت می کند.

سطح 2 یا فیلتر بزرگسالان علاوه بر تمام ویژگی های سطح 1 ، وب سایت های حاوی محتوای پورنوگرافی را نیز مسدود می کند.

سطح 3 یا Family Filter ، علاوه بر تمام ویژگی های دو سطح قبلی ، خدمات محافظتی اضافی را نیز فراهم می کند که برای استفاده خانواده ها مناسب است.

Quad9

سرویس Quad9 با همکاری IM راه اندازی شده است. کاملاً قابل اعتماد است و هیچ نگرانی در مورد عملکرد آن وجود ندارد. سرویس Quad9 در محافظت از سیستم شما در برابر لینک اسپم ، حملات فیشینگ و صفحات جعلی بسیار موثر است.

و در پایان

همانطور که گفته شد ، تقریباً هرگونه اطلاعات در اینترنت با درخواست dns شروع می شود. سرویس dns نوعی کتاب آدرس وب است. آشنایی با این سیستم برای صاحبان مشاغل ضروری است زیرا DNS به عنوان پلی بین میزبان ها و دامنه ها عمل می کند. در این مقاله ، سعی کردیم پاسخ صحیحی را برای این سوال پیدا کنیم که dns چیست. مراحل آن را به همراه تعدادی از سرویس های پیشنهادی dns مطالعه کنیم.

آموزش ها

DNS چیستDns سرور چیستبازیابی رکورد Record Retrievalتغییر dns چیستتغییر dns چیست و چرا لازم استخطای  dns چیستخطای dns چیست؟سرویس DNS (دی ان اس)سرویس‌های پیشنهادی DNSمراحل کار dns چیستنحوه عملکرد دی ان اسوظیفه dns چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *